Neden mi? Nasıl mı?

 

      Hayatla doğru iletişim kurmak gerçeklikle anlaşma yapmakla başlar.Gerçek, NEDEN sorusunu sormaz. Nedenler çocuktur, nasıllar yetişkindir. Neden kör noktadır.Nasıl aydınlığa giden yoldur. 

       Gerçeklikle anlaşma yapmak için önce kabul etmek olması gerekendir.Pandemiyse pandemiyi, olumsuz deneyimlerse olumsuz deneyimleri, üzüntüyse üzüldüğünüz durumu kabul etmek önümüze bakmayı ve olduğu gibi yaşamayı sağlar. Enerji boyutunda olumlu açılımdır. Kabul ettiğinde rahat olabilirsin..., kabul etmek; acıya, sıkıntıya, strese dalmak değildir. Kabulün karşılığı sonraki adımda olumlu yönde harakete geçmeyi sağlar. " Evet; önümde böyle bir gerçek var peki nasıl bu gerçekle yaşayabilir? Ne yapabilirim? Şu yolu denesem nasıl olur? Bu şekilde davransam nasıl hissederim? Yada nasıl çözümleyebilirim? gibi olumlu çözüme giden yol açan soruları meydana getirir. Bu ne mi yapar? Bu soru şekilleri bilinçaltınızın cevabı çalıştırmasına izin verir. Daha az endişeli hissetmenizi sağlar. Sizi baskı ve isyan enerjisiyle kendi kendinizi negatif etkilemekten korur. 

     Pandemi süreci, hepimizin yaşadığı bir gerçek ve biz bu gerçeği yaşarken, NEDEN? kelimesini kullanarak isyan enerjisini açığa çıkaran endişeli, panik düşünceleri azaltamıyoruz. Düşünceler davranışlara dönüşmeye başladığında da olumsuz hislerle karşı karşıya kalıp kontrol mekanizmamızı çalıştırmakta zorlanabiliyoruz. Bu durum; beni seni olmayan daha soğukkanlısı, iradelisini duygusalını ayırdetmeyen az yada çok kaygı hissettiren bir gerçektir. Çözüm nasıl yaklaşacağımızda,nasıl hayat alanımıza yandıtacağımızdadır. Neden evlere tıkıldık? Neden kısıtlı alanlar? diye sormak yerine; evde, dışarıda nasıl vakit geçirebileceğinizle ilgili sorularla harakete geçiyorsanız bu harika bir eylemdir. Neden bitmiyor geçmiyor? soruları yerine “evet hayatın içinde korona salgını gerçeği var, ne yapsam kendimi koruyup sakin ve daha rahat hissedebilirim? Sorularını koyabiliriz. Cevabıda verelim hatta maskemi takarım, koruyucu tedbirlerimi alırım, özellikle hijyen kurallarına uyarım, imkanlar ne ise anları yaşamaya devam ederim. Bu kadar kolay adapte olabilirim. Nedenlerle hem hayattan hem yapabileceğiniz farklı güzel şeylerden kendinizi mahrum ederken, endişeyi zirveye çıkartabildiğimizin farkında, nasıllarla yaşarkende hayatı keyifle yaşamayı zirveye çıkartabildiğimizin farkında olalım. Olumsuzluklar yerine olumlu niye, nasıl sorularıyla gelen olumlu cevaplara imkan tanıyalım. Herkesin Nasıl’ı farklı cevaplardadır.   

                                      Vesselam