An, huzura geçiyor.

 

Bu sabah penceremden puslu havayı izledim. Deniz mavi değildi, güneş alıp başını kimbilir nereye gitmişti. Elimi yanağıma koyup öylece baktım uzaklara... Şükretmeyi hep hatırlarım, gördüğüm,baktığım, duyduğum her güzellik bana şükretmeyi hissettirir.  Şükürle bir Fatiha geçer dilimden..., ellerim yüzüme kavuşur. Sonra kalbimi herşeyi Yaradanın varlığına dayarım. Öyle hissederim ki şah damarımdan bile bana yakın oluşunu, o öyle güzel, öyle lezzetli bir andır. Canında yansa, içinde acısa bambaşka bir manaya dalarsın. Bir anda çıkarsın her karanlıktan. Aydınlıkta,güneşte, o güzelim hislerde sen olursun. Bütünleşirsin.
 

        Çapaları bilir misiniz? Nlp de Çapa;  kazınmış hatırlatıcı an demektir. Anılarda diyebiliriz. Ancak bu anıları açığa çıkaran bir tat, koku, hava v.s. bir araç vardır. Olumluda olabilir, olumsuzda... Olumluları nötürlemede kullanırız. Bir an işte öyle bir an çapaların içinden çıkıp göğsüme oturuverdi bu sabah... Yine böyle bir andı içimden geçen. Babam, koltuğunda yakın gözlüklerini takmış, elinde kuranı kerimi, yine okuyordu . Yine böyle sessizdi an. Hava kapalıydı. Deniz pusluydu. Güneş yoktu anın içinde,ancak içim sımsıcaktı.Bana anda şükretmeyi ve şükürle bakmayı babam öğretmiştir.Huzurdu hissettiğim.Böyle havalarında huzurlu ve mutlu hissedildiği zamanlarla dolu olduğunu hatırlattı. Ve herşeye rağmen huzurun her anda hissedilebilirliğinin sadece Allah’a sığınmakla oluştuğunu bir kez daha anlattı. Bu anda eksik,acı,kayıp,hüzün, yoksunluk yoktur. 

 

Kalp beyinle bir ekiptir. Her güzel duygu ve his tam anlamıyla Allah’a olan inançla oluşabilir. İyi zamanlarda heryerde ve herşeyde kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Burada inancın çok büyük etkisi olmadığını varsayabiliriz. Ancak dört yanınız da imtihanlar kol geziyor ve yönetemeyecek halede geldiyseniz bu çapaları ana taşıyabilmeniz için Allah a olan teslimiyetinizin tefekkürle buluşması önemlidir. Herşeye rağmen baktığınız yerde bir şükür, dua edecek bambaşka bir hal bulabiliyorsanız kapı ardına kadar açılır. Bu sizi nefsinizden çok uzağa,ruhunuza taşır. İşte bu anda yakaladığınız huzuru hissetmeye arttırmaya devam edin. Kendinizi öylece göğsünüzün tam ortasında hissettiğiniz duyguya bırakın.Mutlaka cevabı gelecektir. Ne yaşıyor olursanız olsun...,şüphesiz bilin ki;bu anda herşey geçiyor. Bu an size bir yıla bedel dinginlik sağlıyor... Deneyin, görün, bakın, kulak verin ve hissedin.... Vesselam...